суббота, 5 сентября 2015 г.

II კლასი/ ბუნების გაკვეთილი/"როგორ მოძრაობს ჰაერი"

ჰაერის მოძრაობა

გაკვეთილის გეგმა
სკოლა: #198 საჯარო
კლასი I I


გაკვეთილის  მთავარი თემა
როგორ მოძრაობს ჰაერი
სწავლების საფეხური
დაწყებითი, I I კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
10 სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე
მასწავლებლის სახელი და გვარი
მაია ხუნდაძე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლეები სწავლობენ ბუნებაზე დაკვირვებას, მონაცემების ცხრილში დაფიქსირებას და წარმოდგენას. სწავლობენ მონაცემთა ანალიზს.
გაკვეთილის მიზნები
ბუნ. II.6.მოსწავლეს შეუძლია ამინდის კომპონენტების აღწერა და დახასიათება.

ბუნ. II.8. მოსწავლეს შეუძლია უსაფრთხო ქცევის ძირითადი წესების დაცვა.
წინასწარი ცოდნა

შეუძლია მარტივ ცხრილებზე მუშაობა, მონაცემების შეტანა. აქვს გამომუშავებული პრაქტიკული მუშაობისთვის საჭირო უნარ-ჩვევები(მაკრატლის ხმარება, ქაღალდის გაჭრა, დაწებება..)
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეები ფასდებიან სიტყვიერი კომენტარებით.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
ბუკები, ცხრილი, ფურცლები, მაკრატელი, წებო, ვიდეოგაკვეთილი, ფორმატი, მარკერი

გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
A ფაზა
ერთი კვირით ადრე კლასის მართვის პროგრამის საშუალებით მოსწავლეებს გადავუგზავნე ვიდეოგაკვეთილი თემაზე: „როგორ მოძრაობს ჰაერი“ და Word-ში გაკეთებული დავალება. მათ უნდა ენახათ ვიდეოგაკვეთილი, დაემზადებინათ ტრიალა და მისი საშუალებით ეწარმოებინათ დაკვირვება, ხოლო დაკვირვების შედეგები უნდა დაეფიქსირებინათ წინასწარ მომზადებულ ცხრილში.
აქტივობა 1-10 წთ
ვიდეოგაკვეთილის განხილვა და ცხრილის შევსება: ვიცოდი, გავიგე, დარჩა ბუნდოვანი. მასწავლებელი სვამს შეკითხვებს და აფიქსირებს ცხრილში მოსწავლეთა პასუხებს.
B ფაზა
აქტივობა 2-15 წთ
დაკვირვების შედეგების განხილვა.
მოსწავლეები ინდივიდუალურად წარმოადგენენ  ერთი კვირის განმავლობაში სახლში წარმოებულ დაკვირვების ცხრილს.  წარიმართება საუბარი. მოსწავლეები ადარებენ ერთმანეთს დაკვირვების შედეგებს, აკეთებენ დასკვნებს. დასკვნების გაკეთებაში მათ ეხმარებათ კითხვები (მაგ: ორშაბათს და სამშაბათს ტრიალა ტრიალებდა რას ნიშნავს ეს? .. )
აქტივობა 3-15 წთ 
ჯგუფური მუშაობა და პრეზენტაცია-უსაფრთხოების წესების შემუშავება
I ჯგუფი-რა გავაკეთოთ ძლიერი ქარის დროს თუ ვიმყოფებით სახლში?. პრეზენტაციის მომზადებაში ამ ჯგუფს ეხმარება მასწავლებელი(შედეგების დაფიქსირება)
II ჯგუფი-როგორ მოვიქცეთ იმ შემთხვევაში თუ ვიმყოფებით ქუჩაში და ამოვარდა ძლიერი ქარი . პრეზენტაციის მომზადებაში ამ ჯგუფს ეხმარება ასისტენტი(შედეგების დაფიქსირება)
პრეზენტაცია მომზადდება დიდ ფორმატებზე და თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს ცალცალკე.

C ფაზა
აქტივობა 4-5 წთ
შეფასება ხდება როგორც თითოეული მოსწავლის ინდივიდუალური, ასევე ჯგუფური მუშაობის. ფასდებიან კომენტარებით.
გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები აფასებენ მეთოდს. აღნიშნავენ მოეწონათ, თუ არა ასეთი სახის გაკვეთილი.









Комментариев нет:

Отправить комментарий